İtalya’da hidroelektrik santralinde patlama: 4 kişi öldü

AA

İtalya’nın Emilia Romagna ve Toskana bölgeleri arasında sınırı oluşturan Apenin Dağları’ndaki Suviana Gölü’ndeki enerji firması Enel’e ait hidroelektrik santralinde öğleden sonra yerel saatle 15.00 sularında yaşandığı bildirildi.

Bologna Valiliği’nin verdiği bilgide santralde çalışanlardan 4 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı belirtilirken kayıp sayısı ise 3 olarak aktarıldı.

Basında çıkan ilgili de santralin su seviyesinin altındaki bir noktasında meydana gelen patlamanın ardından santralde yangın çıktığı, itfaiye ekiplerinin özellikle transformatörlerin bulunduğu 9. kattaki alevlere müdahale etmekte güçlük çektiği kaydedildi.

Santralden sorumlu enerji firması Enel’in patlamanın neden ve nasıl yaşandığına dair inceleme başlattığı ifade edildi.

“Patlamaya ilişkin korkunç haberi endişeyle takip ediyorum”

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Suviana yapay havzasındaki bir hidroelektrik santralinde meydana gelen patlamaya ilişkin korkunç haberi endişeyle takip ediyorum. Olayda yaralanan ve hayatını kaybedenlerin ailelerine şahsi ve hükümetimin yakınlığını belirtiyorum. Olaya hemen müdahale eden itfaiye ve kurtarma ekiplerine, arama kurtarma çalışmalarına katılanlara teşekkür ediyorum.

Suviana Gölü’nün 1920’lerde elektrik üretimi amacıyla inşa edilen, daha sonradan turistik bir çekim noktasına dönüşen yapay bir havza olduğu belirtildi.

Gölde patlamanın yaşandığı hidroelektrik santralinin dışında bir başka hidroelektrik santralinin daha olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir